A Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus kívül és belül – Kérdések és válaszok segítenek a készületben

Fábry Kornélt, a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus (NEK) általános titkárát a Magyar Kurír munkatársa kérdezte a budapesti találkozó előkészületeiről, tudnivalóiról.

 

– Mikor lesz a budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus (NEK)?

 

– 2020. szeptember 13–20. között rendezik meg Budapesten az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszust.

 

– Mit jelent az eucharisztikus kongresszus kifejezés?

 

– Egy olyan nagyszabású, nemzetközi – azaz több országból érkező vendégek részvételével zajló – esemény, melynek középpontjában Krisztus értünk vállalt áldozata, megváltásunk titka áll, melyet az Oltáriszentség testesít meg.

 

– Miért iec2020.hu a központi honlap címe, miért nem nek2020?

 

– Nemzetközi esemény révén az angol nyelvű megnevezés (International Eucharistic Congress) kezdőbetűiből álltak a korábbi kongresszusok domain-nevei (iec2012, iec2016 stb.). Ezt a hagyományt vittük tovább. Hazai kommunikációban ugyanakkor használjuk a NEK rövidítést is.

 

– Mióta vannak ilyen találkozók?

– Az eucharisztikus kongresszusok kezdeményezője Emilie Tamisier dél-franciaországi asszony volt, aki eleinte zarándoklatokat szervezett az Eucharisztia jegyében, első alkalommal 1874 júniusában Avignonba, majd egy hónappal később Arsba, Vianney Szent János egykori szolgálati helyére. A következő évben Douaiban gyűltek össze Tamisier asszony felhívására, a szervezők örömére ötvenezer hívő és öt püspök vett részt a zarándoklaton. E sikeren felbuzdulva a francia eucharisztikus mozgalom vezetői elhatározták, hogy a zarándoklatokat minden évben megtartják, s külön kongresszussal zárják le őket. Így került sor 1875 szeptemberében az első nemzeti eucharisztikus kongresszusra Faverney-ben.

 

– Milyen időközönként rendeznek ilyen eseményeket?

– Ma már négyéves gyakorisággal rendezik a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusokat (az olimpiai játékokkal azonos évben). A kezdeti időszakban még nem volt ilyen periodika benne. Megesett, hogy az egymást követő évek mindegyikében volt Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus, de előfordult az is, hogy a történelmi helyzet miatt évekig nem tudtak ilyen eseményt szervezni.

 

– Milyen célból szervezik meg a kongresszust, és milyen hatással lehet annak a közösségnek az életére, mely megrendez egy ilyen alkalmat?

– A Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus célja az Oltáriszentség közös ünneplése, az Eucharisztia megismerésének és tiszteletének elmélyítése. A kongresszus szervezése, megtartása ajándék és egyben lehetőség arra, hogy tanúságot tegyünk Krisztusba vetett hitünkről, hogy megmutassuk a világnak mi a hitünk valódi kincse. Az Oltáriszentség megváltásunk misztériumát hordozza. Ennek közös ünneplése igazi közösségi élmény. A rendezvényre való felkészülés alkalmat ad az egység megélésére, hitünk elmélyítésére, valós istenkapcsolat megélésére, és arra is, hogy megmutassuk a világnak keresztény hitünk valódi értékeit.

 

– A más vallásúakat és a nem hívőket is hívják erre a rendezvényre?

 

Már az előkésztési időszakban is több olyan rendezvényt szervezünk, amelyre nem csak katolikusokat, hanem más felekezetek hívőit, előadóit is hívjuk, várjuk. Ezáltal az Eucharisztia azon dimenzióját is láthatóvá tudjuk tenni, miszerint Krisztus egységgé, közösségé formál mindannyiunkat.

Természetesen a nem hívőket is várjuk a rendezvényre. Számos olyan program lesz, amely révén betekintést kaphatnak a keresztény közösségek életébe. Az eseményen elhangzó tanúságtételek, beszélgetések pedig segítenek megérteni azt, hogy mit jelent életünkben az Oltáriszentség, hogyan lesz mindez életünk valódi forrása.

 

– Milyen felkészítő események várhatók?

– Évente több nemzetközi szentségimádást szervezünk, ami azt jelenti, hogy egy előre meghatározott napon a világ minden pontján egyórás elcsendesedést tartanak. Emellett számos plébánián folytatódik a „Szentségimádás iskolája” rendezvénysorozat is, minden érdeklődőt bátorítunk a bekapcsolódásra. Továbbá a missziós kereszt, mint a kongresszus szimbóluma országjárását is számos esemény és program kíséri. Vannak helyi rendezvények, előadások, beszélgetések, valamint magam és munkatársaim is több településre ellátogatunk, hogy a jövő évi eseményről és annak lelkiségéről beszéljünk az érdeklődőkkel. Az ifjúság számára tábort szervezünk a liturgia és a zene kapcsolatáról, valamint szeptemberben hatezer fiatalt várunk a Forráspont rendezvényre. Az előző évekhez hasonlóan idén november 26–28. között is eucharisztikus pasztorális konferenciát tartunk Esztergomban. Ezenfelül több olyan eseményt is tervezünk, amelyekkel nemcsak a hívőket szeretnénk megszólítani, hanem a társadalom többi tagját is, betekintést adva a keresztény közösségek életébe, a Magyar Katolikus Egyház működésének sokszínűségébe. Az eseményekről az Eucharisztikus Kongresszus honlapján és Facebook-oldalán is folyamatosan tájékozódhatnak az érdeklődők.

 

– Mik lesznek a kongresszus főbb eseményei Budapesten?

– Természetesen a szentmisék állnak a fókuszban, emellett lesz közös elsőáldozás is, amelyre idén május 20-ig lehet jelentkezni mindenkinek a saját közösségének plébánosán keresztül. Ezenfelül számos teológiai témájú előadás, tanúságtétel és különböző fakultációk is lesznek, valamint több kulturális és evangelizációs eseménnyel is készülünk. Minden korosztályt szeretnénk megszólítani, ennek érdekében családi napot is rendezünk a Margitszigeten, és ifjúsági programra várjuk a fiatalokat, országos találkozóra a ministránsokat. A jövő évi rendezvény eseményeiről bővebben ITT olvashatnak. 

– Hol tartják meg a rendezvényeket?

A már említett programtáblánál fel is tüntettük az események helyszíneit. A főváros kiemelt pontjain kapnak helyet a rendezvények: Puskás Ferenc Stadion, Hungexpo, Papp László Sportaréna, Kossuth tér, Hősök tere, Szent István-bazilika.

 

– Mikor lesz a nyitó szentmise?

– A nyitó szentmise 2020. szeptember 13-án 16 órakor lesz a Puskás Ferenc Stadionban. A szentmise előtt kerül sor az esemény ünnepélyes megnyitójára.

 

– Ebben a szentmisében lesz elsőáldozás is?

– Igen, ezen a misén kerül sor a fentebb már említett elsőáldozásra is. A Kongresszus központi üzenete, célja az Oltáriszentség közös ünneplése, a tanúságtétel. Mi lehetne szebb nyitóeseménye egy ilyen rendezvénynek, mint azokkal a fiatalokkal együtt ünnepelni, akik ekkor veszik életükben először magukhoz Krisztus testét. Ahogy már említettük, a Kongresszus nyitómiséjén tartandó elsőáldozásra idén május 20-ig lehet jelentkezni, mindenkinek a saját közössége plébánosán keresztül. Csatlakozzunk minél többen a közös ünnepléshez, feledhetetlen élmény lesz, mutassuk meg a nagyvilágnak a közösség erejét, a közös ünneplés örömét.

 

– A szülők is részt vehetnek gyermekük elsőáldozásán?

– Természetesen. Az elsőáldozáson részt vevő fiatalt bármennyi családtag elkísérheti az eseményre. A fentebb már említett jelentkezéssel együtt kell leadni a kísérő családtagok várható létszámát, a szervezők ezeket az adatokat plébániánként összesítik. Az utazással, az eseményen való ültetéssel és a lebonyolítással kapcsolatban bővebb információ ITT olvasható.

 

– Külhoni (határon túli) magyarokat is várnak az elsőáldozásra?

– Természetesen. Ők is ugyanúgy jelentkezhetnek, és örömmel látjuk a határon túli magyar elsőáldozókat is hozzátartozóikkal együtt.

 

Forrás, fotó: Magyar Kurír, NEK2020

 

© Egyházmegyei Lelkipásztori Intézet